Kongres ESC 2014 wystartował

2014-08-30
Szanowni Państwo,

dziś w Barcelonie rozpoczął się Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego – wielkie forum naukowe i edukacyjne dla kardiologów. Potrwa do 3 września br.

W tym roku zarejestrowało się 28923 uczestników oraz odnotowano rekordową liczbę oryginalnych prezentacji naukowych. Wśród nich znalazło się:
• 27 sesji Hot Line
• 12 sesji Hot Line poświęconych naukom podstawowym
• 15 aktualizacji badań klinicznych
• 19 sesji poświęconych rejestrom
• 4597 abstraktów.

Zdaniem prof. Keith’a Foxa, Przewodniczącego Komitetu Programu Naukowego Kongresu, Kongres ESC jest miejscem, gdzie prezentowane są najbardziej innowacyjne badania kliniczne oraz badania z obszaru nauk podstawowych. W tym roku liczba zgłoszonych abstraktów była najwyższa do tej pory, w związku z czym konieczne było zaostrzenie kryteriów akceptacji.Położono większy nacisk na interaktywność sesji z wykorzystaniem nowoczesnej technologii urządzeń mobilnych. Interaktywne sesje, które powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem uczestników, będą poświęcone m.in. TAVI, transplantacjom serca, PCI, leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego.

Międzynarodowość Kongresu przejawia się m.in. w sesjach łączonych zorganizowanych we współpracy wielu asocjacji, towarzystw kardiologicznych, czasopism naukowych oraz OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Jak podkreśla prof. Fox, celem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego jest zjednoczenie wszystkich krajów we wspólnej walce przeciwko chorobom układu sercowo-naczyniowego. W rzeczywistości, mimo różniących się realiów w praktyce klinicznej, wyzwania są podobne, a najwięcej można się uczyć od siebie nawzajem.

W tym roku, na wzór Cardiologists of Tomorrow, stworzono także ścieżkę dla osób kształcących się w dziedzinie kardiologii – Scientists of Tomorrow, w ramach której przygotowano sesje poświęcone aplikacjom o granty, przygotowywaniu i zgłaszaniu abstraktów prac oraz planowaniu kariery.

Podczas tegorocznego Kongresu ESC ogłoszonych zostanie także pięć nowych wytycznych poświęconych następującym tematom:
- operacje niekradiologiczne
- kardiomiopatia przerostowa
- zatorowość płucna
- choroby aorty
- rewaskularyzacja mięśnia sercowego.