Wszystkie ręce na pokład do walki przeciw grypie!

2022-10-28

Szanowni Państwo,

jako Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy — inicjatywa, której nadrzędnym celem jest ograniczanie konsekwencji medycznych, społecznych i gospodarczych związanych z zachorowaniami na grypę, apelujemy o zaangażowanie wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych, mediów branżowych oraz instytucji publicznych w mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy odnotowano już ponad 676 586 zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, a 1 806 pacjentów trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu tej choroby. Szczyt zakażeń jeszcze daleko przed nami.

Centrum e-Zdrowia wskazuje, że od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano 276 tys. szczepień, w tym tylko 42 906 szczepień przeciw grypie w aptekach. To oznacza znaczący spadek liczby osób szczepiących się w Polsce w porównaniu do poprzednich sazonów.

W tej sytuacji najważniejsza jest mobilizacja wszystkich osób, organizacji i instytucji, które mogą mieć wpływ na pozytywne decyzje pacjentów o szczepieniu. Groźna jest perspektywa nałożenia się szczytów zachorowań na grypę oraz COVID-19, niestety wysoce prowadopodobna. Polscy pacjenci muszą być przygotowani wobec takiego zagrożenia. W związku z tym prosimy wszystkie środowiska medyczne o przyjęcie aktywnej postawy w promocji oraz wykonywaniu szczepień ochronnych przeciw grypie.

Pacjenci, mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji szczepionki oraz bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych oraz aptekach zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia. W procesie zaszczepienia kluczowe są recepty, które mogą być wystawione wyłącznie przez lekarzy. To od nich realnie zależy poziom wyszczepialności pacjentów, dla których szczepienie może być interwencją ratującą zdrowie, a nawet życie.

W zależności od preparatu szczepionkę bezpłatnie mogą uzyskać:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby w wieku powyżej 75 lat.

Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:

  • dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia,
  • osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, osoby w wieku od 65 lat do 75 lat.

Zobowiązaniem każdego z nas — dziennikarzy zdrowotnych, urzędników państwowych, pracowników instytucji publicznych oraz organizacji społecznych — jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji wynikających z zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniem przeciw grypie. Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Zachęcajmy Polaków do zaszczepienia się oraz informujmy ich o ryzyku związanym z zaniechaniem.

Z poważaniem

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak
Prezes Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy


Plik oryginalny apelu