Światowy Dzień Serca 2024

2024-08-08

ŚDS


Zadbaj o swoje serce!

W niedzielę 22 września 2024 roku br. w Katowicach na Rynku odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objęli nad nim: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda oraz Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tym roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki (EMN 2024). Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską.

Forma pikniku edukacyjno-zdrowotnego dla dzieci i dorosłych pozwoli w atrakcyjny i przystępny sposób dotrzeć z informacjami na temat profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego i zdrowego stylu życia do osób w każdym wieku. Wokół sceny zorganizowane zostaną strefy: bezpłatnych badań, aktywności fizycznej, zdrowej diety i animacji dla dzieci. Mieszkańcy Katowic i okolic od godz. 11-ej będą mogli skorzystać z konsultacji kardiologicznych i porad dietetycznych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami dla wszystkich odwiedzających.

Dorota Gardias wraz z Krzysztofem Skórzyńskim - w roli prowadzących – będą rozmawiać z ekspertami i zaproszonymi gośćmi o nadciśnieniu tętniczym, udarach, nadwadze, otyłości, zdrowej diecie i wielu innych ważnych dla zdrowego serca tematach. Do współpracy organizatorzy zaprosili domy kultury, kluby sportowe i szkoły. Ze swoim programem wystąpi kabaret Skromni i Zdolni, a na zakończenie pikniku odbędzie się koncert Patrycji Markowskiej.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę mianem kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Każdego roku niemal 75 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. – zawału serca. Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, a według Światowej Federacji Serca (WHF - World Heart Federation) na świecie umiera z ich przyczyny ponad 20,5 miliona osób rocznie. W Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za około 37 proc. wszystkich zgonów.

Najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie są zaburzenia lipidowe. Problem dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce, ponad 60% populacji dorosłej, a w wieku powyżej 65 rż nawet 70% osób. Skalę problemu zwiększa fakt bardzo niskiej świadomości występowania tego czynnika ryzyka, tylko 2 osoby na dziesięć wiedzą jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego i/lub cholesterolu LDL. Nadal jest niska świadomość, że to główna przyczyna zawałów serca i udarów mózgu.

Dokonując niewielkich zmian w stylu życia, 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można zapobiec. Dlatego ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa o potencjalnych źródłach zagrożeń, co wpisuje się w cele statutowe Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jakimi są profilaktyka i zwalczanie chorób serca i naczyń oraz promocja i ochrona zdrowia w zakresie kardiologii i dziedzin medycyny z nią związanych oraz zdrowia publicznego wśród społeczeństwa. I o tym będziemy informować podczas plenerowego wydarzenia 22 września br.

ŚDS