POLSKA KARDIOLOGIA – RAZEM PO NAJWYŻSZE STANDARDY
WIEDZA – DOŚWIADCZENIE – SKUTECZNOŚĆ
Prof. dr hab. med. Jacek Legutko
Szanowni Państwo, Członkowie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
Drogie Koleżanki i Koledzy,
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne dzięki aktywności i wielkiemu zaangażowaniu kilku pokoleń swoich członków - wybitnych lekarzy i naukowców w dziedzinie prewencji, diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia - ma dzisiaj decydujący wpływ na kształtowanie rozwoju i podnoszenie jakości opieki medycznej w Polsce. Realizując najważniejsze cele statutowe Towarzystwa promujemy ochronę zdrowia w zakresie kardiologii wśród naszego społeczeństwa, upowszechniamy wiedzę o postępach kardiologii i kardiochirurgii wśród lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia, inicjujemy i wspieramy badania naukowe, współdziałamy z parlamentem, administracją państwową i samorządową oraz innymi podmiotami i organizacjami na rzecz usprawniania opieki kardiologicznej w naszym kraju. Dzięki tym działaniom jakość opieki kardiologicznej w naszym kraju stoi dzisiaj na bardzo wysokim poziomie i w wielu dziedzinach uważana jest za jedną z najlepszych w Europie. W dalszym ciągu istnieje jednak wiele obszarów, które wymagają poprawy. Dotyczy to nie tylko ograniczonej dostępności polskich pacjentów do innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia, niedoskonałej współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami ochrony zdrowia zaangażowanymi w diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia, ale także malejącego zainteresowania młodych lekarzy specjalizacją z kardiologii.
Kandyduję na Prezesa-Elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, gdyż przez ponad 30 lat dotychczasowej kariery zawodowej zdobyłem niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby w wspólnie z Państwem podejmować i realizować nowe wyzwania w zakresie najważniejszych obszarów działania naszego Towarzystwa.
Jestem specjalistą kardiologii i chorób wewnętrznych, doświadczonym kardiologiem interwencyjnym o uznanej międzynarodowej renomie w zakresie interwencyjnego leczenia zawału serca, kompleksowych zabiegów przezskórnej rewaskularyzacji serca, obrazowania wewnątrznaczyniowego oraz fizjologicznej oceny krążenia wieńcowego. Obecnie pełnię funkcję Dyrektora Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Kierownika Kliniki Kardiologii Interwencyjnej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II.
Od początku kariery zawodowej prowadziłem aktywną działalność organizacyjną. Jestem jednym z współtwórców Małopolskiego Programu Interwencyjnego Leczenia Zawału Serca, dzięki któremu w latach 2001-2008 utworzona została sieć ośrodków kardiologii inwazyjnej pełniących całodobowe dyżury hemodynamiczne w Województwie Małopolskim. Brałem także aktywny udział w powstawaniu i szkoleniu kadry medycznej ośrodków kardiologicznych spoza Małopolski (Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Przemyśl, Stalowa Wola, Sanok, Krosno). Dzięki temu znam bardzo dobrze codzienne realia oraz problemy funkcjonowania ośrodków pozaakademickich i wiem jak dobrze zorganizować ich współpracę z centrami referencyjnymi w ramach systemu „Hub and Spoke” opartego o wspólne szkolenia oraz telemedyczne konsultacje „Heart Team”.
W Polskim Towarzystwie Kardiologicznym działam aktywnie od początku swojej kariery zawodowej. Pełniłem w nim funkcję członka Zarządu Oddziału Krakowskiego PTK, przez 10 lat pracowałem aktywnie w Zarządzie Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK (AISN PTK), w tym w latach 2015-2017 jako jej Przewodniczący AISN PTK. Przez dwie kadencje byłem członkiem Zarządu Głównego PTK, pełniąc funkcję Przewodniczącego Komisji Grantów, a następnie Sekretarza Zarządu Głównego PTK. Od 2021 roku jestem Przewodniczącym Komitetu Naukowego Kongresów PTK.
Jestem także aktywnym członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI ESC), byłem członkiem kilku Komisji EAPCI ESC, pracuję aktywnie w European Bifurcation Club, oraz Komitecie Naukowym PCR-Euro 4C Group.
Podejmując się działalności na rzecz środowiska kardiologicznego wykonuję swoje obowiązki z pełnym poświęceniem, zaangażowaniem i determinacją, stawiając sobie za cel dążenie do dynamicznego rozwoju polskiej kardiologii, promocję jej osiągnięć w kraju i zagranicą, zapewnienie jak najlepszych warunków pracy i rozwoju dla lekarzy i całego personelu medycznego oraz profesjonalnej, spełniającej najwyższe standardy opieki dla pacjentów.
Najważniejsze zadania jakie chciałbym wspólnie z Państwem zrealizować pełniąc zaszczytną funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego to:
W ZAKRESIE PROMOCJI ZDROWIA i PREWENCJI CHORÓB SERCA i NACZYŃ:
- organizacja kampanii informacyjnych i programów edukacyjnych dla pacjentów oraz ich promocja jako głównego źródła wiedzy na temat zapobiegania, diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia
- organizacja programów edukacyjnych dla parlamentarzystów, polityków oraz pracowników administracji państwowej odpowiedzialnych za organizację i finansowanie ochrony zdrowia w Polsce
- nawiązanie szerokiej współpracy interdyscyplinarnej, w tym z innymi Towarzystwami Naukowymi w celu wypracowania wspólnych strategii i wspólnych działań w zakresie prewencji pierwotnej i wtórnej chorób układu krążenia
W ZAKRESIE WSPIERANIA BADAŃ NAUKOWYCH I EDUKACJI:
- pozyskanie finansowania i ustanowienie Grantu Naukowego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na realizację wieloośrodkowego badania randomizowanego w dziedzinie kardiologii.
- wspieranie rozwoju młodych naukowców poprzez finansowanie Stypendiów Naukowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na realizację projektów badawczych w renomowanym ośrodku zagranicznym.
- wspieranie rozwoju i promocja czasopisma „Kardiologia Polska” za granicą.
- modernizacja Platformy Edukacyjnej PTK jako dostępnego bezpłatnie dla wszystkich członków PTK źródła dostępu do materiałów edukacyjnych ze wszystkich konferencji organizowanych przez PTK oraz pod auspicjami PTK.
- wspieranie rozwoju zawodowego młodych kardiologów poprzez organizację praktycznych szkoleń w ośrodkach referencyjnych i programy wymiany doświadczeń w polskich ośrodkach.
W ZAKRESIE POPRAWY OPIEKI KARDIOLOGICZNEJ W POLSCE:
- wprowadzenie odrębnego finansowania bez limitów procedur kardiologicznych o udokumentowanym korzystnym wpływie na przeżycie pacjentów.
- zapewnienie refundacji dla wszystkich terapii posiadających pierwszą klasę zaleceń według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- Zapewnienie szybkiego dostępu polskich pacjentów do innowacyjnych metod terapii chorób układu krążenia w ramach odrębnego finansowania połączonego z obowiązkową ewaluacją ich skuteczności i bezpieczeństwa.
- partnerska współpraca Zarządu Głównego PTK z Krajową Radą do spraw Kardiologii, Konsultantami Krajowymi w dziedzinie kardiologii, kardiochirurgii i intensywnej terapii, Pełnomocnikiem Ministra Zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia oraz administracją państwową nad:
- organizacją i rozwojem Krajowej Sieci Kardiologicznej
- organizacją i rozwojem oddziałów Intensywnej terapii kardiologicznej
- organizacją i rozwojem Narodowego Programu Leczenia Wstrząsu Kardiogennego
- usankcjonowaniem prawnym i rozwojem systemu certyfikacji umiejętności dla kardiologów
- zwiększeniem dostępności do rehabilitacji kardiologicznej
- organizacją opieki długoterminowej i paliatywnej dla pacjentów kardiologicznych w terminalnym stadium choroby
W ZAKRESIE ROZWOJU POLSKIEGO TOWARZYSTWA KARDIOLOGICZNEGO:
- wprowadzenie powszechnych wyborów do władz Towarzystwa oraz jego struktur
- koordynacja działań Zarządu Głównego PTK z zarządami asocjacji, sekcji i oddziałów wojewódzkich PTK dla realizacji strategicznych celów Towarzystwa
- zwolnienie z opłaty rejestracyjnej za udział w kongresach i konferencjach organizowanych przez PTK oraz pod patronatem PTK lekarzy w trakcie specjalizacji z kardiologii będących aktywnymi członkami PTK
- wprowadzenie aktywnego kanału komunikacji poprzez aktualizacje biuletynu PTK i media społecznościowe.
- koordynacja kalendarza kongresów i konferencji organizowanych przez PTK oraz pod patronatem PTK
- zwiększenie aktywnego udziału gości zagranicznych w Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- aktywna współpraca władz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z władzami innych towarzystw narodowych w Europie w celu realizacji wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych oraz zwiększenia udziału polskich przedstawicieli we władzach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz jego struktur.
- wprowadzeniem Narodowego Rejestru Chorób Zawodowych wśród Kardiologów.
Szanowni Państwo,
Bardzo liczę na Państwa poparcie w nadchodzących wyborach!
Wierzę głęboko, że zjednoczeni wokół kluczowych problemów dla rozwoju polskiej kardiologii możemy razem uczynić ją jeszcze silniejszą, na miarę naszych marzeń i potrzeb zdrowotnych naszych pacjentów.
POLSKA KARDIOLOGII – RAZEM PO NAJWYŻSZE STANDARDY
WIEDZA – DOŚWIADCZENIE – SKUTECZNOŚĆ
Prof. dr hab. med. Jacek Legutko
Prof. dr. hab. med. Jacek Legutko, FESC
Dyrektor Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM
Kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej UJ CM
Kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej Szpitala im. św. Jana Pawła II
Kwalifikacje, stopnie naukowe:
- Lekarz medycyny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum - 1993
- Specjalista I stopnia z chorób wewnętrznych - 1997
- Doktor nauk medycznych, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum - 2001
- Specjalista II stopnia z chorób wewnętrznych - 2002
- Specjalista kardiolog - 2010
- Doktor habilitowany nauk medycznych, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum - 2012
- Profesor nadzwyczajny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum - 2015
- Fellow of the European Society of Cardiology - 2018
- Profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, Prezydent RP - 2020
Informacje o dotychczasowym zatrudnieniu:
- 10.1993 – 31.03.2018 - II Klinika Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
- 10.1993 – 31.03.2018 Oddział Kliniczny II Kliniki Kardiologii Państwowego Szpitala Klinicznego w Krakowie/ Oddział Kliniczny Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
- Od 1.04.2018 - Klinika Kardiologii Interwencyjnej UJ CM (Kierownik Kliniki od 1.10.2023)
- Od 1.04.2018 – Kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego i Pracownią Hemodynamiki i Angiokardiografii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II
- Od 1.09.2020 – Dyrektor Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
Dorobek naukowy:
- Współautor ponad 300 publikacji w czasopismach z IF, łączny IF=802, punktacja MNiSW=15.986, Index Hirsha = 21
Działalność w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym (PTK):
- Przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresów PTK - 2021-2025
- Sekretarz Zarządu Głównego PTK - 2019-2021
- Członek Zarządu Głównego PTK - 2017-2019
- Przewodniczący Komisji Nauki i Grantów Zarządu Głównego PTK - 2017-2019
- Przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK - 2015-2017
- Sekretarz Zarządu AISN PTK - 2011-2013
- Członek Zarządu AISN PTK - 2009-2019
- Członek Zarządu Oddziału Krakowskiego PTK – 2005-2008 i 2011-2013
Organizacja konferencji naukowych:
- Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 88 Wiosennej Konferencji PTK i XVII Konferencji „Kardiologii Polskiej” – 2025
- Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXIX Międzynarodowego Kongresu PTK - 2025
- Dyrektor Naukowy Międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC) – od 1999
- Kierownik naukowy Zamkowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej i Kardiochirurgii - 2005-2017
- Kierownik naukowy Wiosennej Akademii Kardiologii Inwazyjnej i Kardiochirurgii (WAKiK) – od 2019
Współpraca międzynarodowa:
- Fellow of the European Society of Cardiology (FESC) – od 2018
- Honorowy Członek Węgierskiego Towarzystwa Kardiologicznego – od 2024
- Członek Komisji Zarządu European Association on Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI ESC):
- EAPCI National Societies & International Affairs Committee 2016-2018
- EAPCI Scientific Documents & Initiatives Committee 2018-2020
- EAPCI Education Committee 2018-2020
- EAPCI Gender and Disparities Committee 2022-2024
- Członek European Bifurcation Club
- Członek Euro4C PCR Group
- Członek międzynarodowego Faculty kongresów kardiologii inwazyjnej EuroPCR, TCT, C3, WCCI (prowadzenie sesji, seminariów, wygłoszenie wykładów, wykonywanie na żywo szkoleniowych zabiegów kardiologii inwazyjnej).
- Kilkaset wystąpień w trakcie międzynarodowych konferencji kardiologicznych, w tym wykłady na zaproszenie Niemieckiego, Węgierskiego, Rumuńskiego, Słoweńskiego, Łotewskiego, Litewskiego, Egipskiego, Południowoafrykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- Recenzent z ramienia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wytycznych ESC: „Postępowanie w zawale serca z uniesieniem odcinka ST 2017”, „Czwarta uniwersalna definicja zawału serca 2018”; „Postępowanie w ostrych zespołach wieńcowych bez przetrwałego uniesienia odcinka ST 2020”.
Staże zagraniczne:
- Cleveland Clinic Foundation (Cleveland, USA) pod kierunkiem prof. Erica Topola - 1997
- The Methodist Hospital, Baylor College of Medicine (Houston, USA) pod kierunkiem prof. Alberta Reiznera i dr Neala Kleimana - 1998
- Centro Cuore Columbus oraz San Rafaele Hospital (Mediolan, Włochy) pod kierunkiem prof. Carlo di Mario i prof. Antonio Colombo - 1999
Najważniejsze wyróżnienia i nagrody:
- Nagroda Stypendium Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za osiągnięcia w nauce i pracy naukowo badawczej na rok akademicki 1991/1992 oraz 1992/1993.
- Nagroda Wdrożeniowa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2002 roku przyznaną autorom: Dariusz Dudek, Stanisław Bartuś, Krzysztof Żmudka, Marcin Kuta, Jacek Legutko, Marcin Wizimirski, Piotr Pieniążek, Tadeusz Przewłocki, Grzegorz Gajos, Leszek Bryniarski, Jacek Dragon, Mieczysław Pasowicz, Cafer Zorkun, Jacek S Dubiel, za pracę „Angiograficzna ocena reperfuzji miokardium u chorych ze świeżym zawałem serca leczonych kombinacją leków fibrynolitycznych oraz brokerów płytkowego receptora IIb/IIIa”.
- Nagroda Wdrożeniową Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2003 roku. Przyznaną autorom: Dariusz Dudek, Krzysztof Żmudka, Grzegorz Kałuża, Marcin Kuta, Piotr Pieniążek, Tadeusz Przewłocki, Cafer Zorkun, Jacek Legutko, Grzegorz Gajos, Stanisław Bartuś, Leszek Bryniarski, Artur Dziewierz, Mieczysław Pasowicz, Jacek S. Dubiel, za pracę: ,, Facilitated percutaneous coronary intervention in patients with acute myocardial infarction transferred from remote hospitals”
- Nagroda Naukowa III stopnia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za rok 2006 przyznana zespołowi: Łukasz Rzeszutko, Jacek Legutko, Grzegorz L. Kałuża, Marcin Wizimirski, Angela Richter, Michał Chyrchel, Grzegorz Heba, Jacek S. Dubiel, Dariusz Dudek za opublikowanie w pismie „Arteriosclerosis, Thrombosis Vascular Biology” pracy „Assessment of culprit plaque temperature by intracoronary thermography appears inconclusive in patients with acute coronary syndromes”.
- Nagroda „Andreas” w uznaniu zasług na rzecz rozwoju kardiologii inwazyjnej w Polsce - 2013
- Odznaka „Honoris Gratia” za zasługi dla Miasta Krakowa - 2015
- Laureat konkursu Gazety Krakowskiej „Lekarz Małopolski” w kategorii lekarz klinicysta -2015
- Medal „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” - 2017
- Denar św. Małgorzaty za zasługi dla Miasta Nowego Sącza - 2022
- Nagroda za najlepszą pracę z zakresu badań klinicznych wygłoszoną na XXVIII Międzynarodowym Kongresie PTK - 2024
- Medal Gloria Medicinae Polskiego Towarzystwa Lekarskiego - 2024
- Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski – 2024
- Członek międzynarodowego Faculty kongresów kardiologii inwazyjnej EuroPCR, TCT, C3, WCCI (prowadzenie sesji, seminariów, wygłoszenie wykładów, wykonywanie na żywo szkoleniowych zabiegów kardiologii inwazyjnej).
- Kilkaset wystąpień w trakcie międzynarodowych konferencji kardiologicznych, w tym wykłady na zaproszenie Niemieckiego, Węgierskiego, Rumuńskiego, Słoweńskiego, Łotewskiego, Litewskiego, Egipskiego, Południowoafrykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- Recenzent z ramienia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wytycznych ESC: „Postępowanie w zawale serca z uniesieniem odcinka ST 2017”, „Czwarta uniwersalna definicja zawału serca 2018”; „Postępowanie w ostrych zespołach wieńcowych bez przetrwałego uniesienia odcinka ST 2020”.
Staże zagraniczne:
- Cleveland Clinic Foundation (Cleveland, USA) pod kierunkiem prof. Erica Topola - 1997
- The Methodist Hospital, Baylor College of Medicine (Houston, USA) pod kierunkiem prof. Alberta Reiznera i dr Neala Kleimana - 1998
- Centro Cuore Columbus oraz San Rafaele Hospital (Mediolan, Włochy) pod kierunkiem prof. Carlo di Mario i prof. Antonio Colombo - 1999
Najważniejsze wyróżnienia i nagrody:
- Nagroda Stypendium Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za osiągnięcia w nauce i pracy naukowo badawczej na rok akademicki 1991/1992 oraz 1992/1993.
- Nagroda Wdrożeniowa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2002 roku przyznaną autorom: Dariusz Dudek, Stanisław Bartuś, Krzysztof Żmudka, Marcin Kuta, Jacek Legutko, Marcin Wizimirski, Piotr Pieniążek, Tadeusz Przewłocki, Grzegorz Gajos, Leszek Bryniarski, Jacek Dragon, Mieczysław Pasowicz, Cafer Zorkun, Jacek S Dubiel, za pracę „Angiograficzna ocena reperfuzji miokardium u chorych ze świeżym zawałem serca leczonych kombinacją leków fibrynolitycznych oraz brokerów płytkowego receptora IIb/IIIa”.
- Nagroda Wdrożeniową Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2003 roku. Przyznaną autorom: Dariusz Dudek, Krzysztof Żmudka, Grzegorz Kałuża, Marcin Kuta, Piotr Pieniążek, Tadeusz Przewłocki, Cafer Zorkun, Jacek Legutko, Grzegorz Gajos, Stanisław Bartuś, Leszek Bryniarski, Artur Dziewierz, Mieczysław Pasowicz, Jacek S. Dubiel, za pracę: ,, Facilitated percutaneous coronary intervention in patients with acute myocardial infarction transferred from remote hospitals”
- Nagroda Naukowa III stopnia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za rok 2006 przyznana zespołowi: Łukasz Rzeszutko, Jacek Legutko, Grzegorz L. Kałuża, Marcin Wizimirski, Angela Richter, Michał Chyrchel, Grzegorz Heba, Jacek S. Dubiel, Dariusz Dudek za opublikowanie w pismie „Arteriosclerosis, Thrombosis Vascular Biology” pracy „Assessment of culprit plaque temperature by intracoronary thermography appears inconclusive in patients with acute coronary syndromes”.
- Nagroda „Andreas” w uznaniu zasług na rzecz rozwoju kardiologii inwazyjnej w Polsce - 2013
- Odznaka „Honoris Gratia” za zasługi dla Miasta Krakowa - 2015
- Laureat konkursu Gazety Krakowskiej „Lekarz Małopolski” w kategorii lekarz klinicysta -2015
- Medal „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” - 2017
- Denar św. Małgorzaty za zasługi dla Miasta Nowego Sącza - 2022
- Nagroda za najlepszą pracę z zakresu badań klinicznych wygłoszoną na XXVIII Międzynarodowym Kongresie PTK - 2024
- Medal Gloria Medicinae Polskiego Towarzystwa Lekarskiego - 2024
- Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski – 2024