Cardiolipid. Nowe Wytyczne Lipidowe w Europie i w Polsce
data: 09.09.2016 - 11.09.2016
miejsce: Gdynia, Polska
organizator: VM Media sp. z o.o. VM Group sp. k.
Szanowni Państwo,

w trakcie Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) 2016 ukażą się nowe, długo oczekiwane wytyczne leczenia dyslipidemii, które zastąpią dokument z 2011 roku, nadal obowiązujący Europejczyków.

Spodziewamy się dużych zmian. Wzmocniło się nasze przekonanie o konieczności ścisłej kontroli cholesterolu frakcji LDL u chorych bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, a więc o potrzebie stosowania silnych statyn, w maksymalnie tolerowanych dawkach, jak podkreślano to w dokumencie Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) — II DEKLARACJI SOPOCKIEJ. Na szczęście już teraz najczęściej sięgamy w Polsce po atorwastatynę i rosuwastatynę, ale warto podyskutować o różnicach pomiędzy nimi i ich pozycjonowaniu.

Badania z dołączanym do statyn ezetimibem wydają się wskazywać na nowy cel leczenia hipolipemizującego: < 55 mg/dl dla LDL-cholesterolu w grupie najwyższego ryzyka sercowo-naczyniowego. Jednocześnie pojawiły się dwa nowe leki hipolipemizujące w bardzo wygodnej formie zastrzyków podskórnych: alirokumab i ewolokumab. Być może to najważniejsze leki we wrodzonych hipercholesterolemiach rodzinnych.

Nadal wielu chorych nie toleruje dużych dawek statyn, a mimo wydania najnowszych konsensusów ESC na ten temat, nie bardzo wiemy jak ich leczyć, czy stosować terapie dodatkowe (koenzym Q10?), czy dołączać inne leki hipolipemizujące? Jak diagnozować i postępować przy nietolerancji statyn?

Osobną dziedziną naszej wiedzy są fibraty — doskonałe i najważniejsze leki w hipertriglicerydemii, mimo pojawienia się ciekawych konkurentów (kwasy omega-3). Na rynku pojawiły się też preparaty nie rejestrowane jako leki, również o działaniu hipolipemizującym (monakolina). Przeciętny polski pacjent wie dużo z reklam o fi tosterolach i ich działaniu.

Jak wśród zmian odnajdzie się polski lekarz? Jak wdrożyć najnowsze wytyczne? Co się w nich zmieni? Jak leczenie dyslipidemii w Polsce wypada na tle innych krajów z naszego regionu? O tym wszystkim podyskutujemy w Gdyni, tydzień po kongresie ESC, który odbędzie się w Rzymie i na tydzień przed kongresem PTK w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej konferencji!

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz
Przewodniczący Sekcji Farmakoterapii
Sercowo-Naczyniowej PTK

prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak
Przewodniczący Komitetu Naukowego

ORGANIZATOR:
Siedziba organizatora: ul. Świętokrzyska 73, 80–180 Gdańsk
Kontakt: tel.: (58) 320 94 94, faks: (58) 320 94 60
Email: cardiolipid2016@viamedica.pl


REJESTRACJA:
Forma rejestracji: Elektroniczny system obsługi uczestników umożliwia rejestrację uczestników.
https://cardiolipid2016.konferencje.viamedica.pl/?lang=pl

OPŁATY:
Zniżka 50% dla członków PTK: 170 zł
Opłata podstawowa: 340 zł