Światowy Dzień Serca
data: 30.09.2018 - 30.09.2018
miejsce: Kraków, Polska
organizator: Zarząd Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na Uroczystość Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca, która odbędzie się w niedzielę 30 września 2018 r. w godzinach 10.00 – 18.00, na Rynku Głównym w Krakowie. Uroczystość objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Światowy Dzień Serca, który będzie obchodzony po raz 19-ty w ponad 120 krajach ma na celu szerokie upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca oraz o możliwościach leczenia i profilaktyki. Jak co roku, program uroczystości będzie obejmował promocję zdrowego stylu życia. Będzie również wskazywał na najważniejsze zagrożenia zdrowia XXI wieku: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, nadwagę i otyłość, cukrzycę, stres i depresję oraz używki (papierosy, alkohol i narkotyki). Pragniemy zaznaczyć, że Uroczystość Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca jest jedną z głównych, sztandarowych imprez organizowanych corocznie przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Uroczystość transmitowana jest przez Telewizję Polską oraz nagłaśniana przez media (m.in.: RMF, Radio ZET, Dziennik Polski, Rzeczpospolita).

Głównymi Organizatorami Uroczystości Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca – Kraków 2018 są: Zarząd Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Główne hasło Międzynarodowego Dnia Serca brzmi Share the Power (Podziel się Mocą). Dla Uroczystości Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca – Kraków 2018 pozostają aktualne także tradycyjne, wieloletnie hasła: Miej Serce dla Serca, Pamiętaj o Sercu oraz Zawalcz o swoje Serce.

Uroczystość Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca w Krakowie jest organizowana przez Zarząd Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego już po raz 17-ty. W tym roku do wspólnego świętowania, oprócz wszystkich kardiologów i kardiochirurgów z Krakowa, zaprosiliśmy redaktorów, Mieczysława Czumę, Leszka Mazana i Ewę Wachowicz oraz znakomitych krakowskich Artystów: - m. in.: Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Martę Bizoń, Krzysztofa Piaseckiego, Leszka Piskorza, Annę Treter, Bognę Wernichowską, Jacka Wójcickiego, Teatr Groteska, Zespół Andrusy, Zespół Kurtyna Siemiradzkiego, Zespół Pieśni i Tańca Sułkowianie, Bractwo Kurkowe i Orkiestrę Korzkiew.

Uroczystości Obchodów Światowego Dnia Serca gromadzą co roku na Rynku Głównym ok.
50 - 70 tysięcy mieszkańców Krakowa. Mamy nadzieję, że przy sprzyjającej pogodzie i przy
jeszcze liczniejszym udziale Krakowian, tegoroczna uroczystość będzie doskonałą promocją zdrowia. Podobnie jak w latach ubiegłych planujemy zorganizowanie punktów medycznych, gdzie będzie można zmierzyć i oznaczyć wysokość ciśnienia tętniczego, wagę ciała i BMI, poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu we krwi. Oczywiście będzie można skorzystać z porad kardiologów, kardiochirurgów, dietetyków, techników medycznych i pielęgniarek. Planujemy także zorganizowanie namiotów, w których będą przeprowadzane badania EKG i Echo serca. Podczas naszej uroczystości na Rynek Główny w Krakowie zawita ponownie kardiobus firmy Servier. Uroczystość Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca to wydarzenie o charakterze społecznym i edukacyjnym. Nie wiąże się z żądnymi dochodami dla organizatorów.

W przypadku jakichkolwiek pytań, uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (tel.: 12 614 33 99) lub e-mail: ptk.krakow@szpitaljp2.krakow.pl

Przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego
Uroczystości Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca
Kraków, 30 września 2018 r.