2009 r. Wrocław „Zdrowe serce, lepsza praca”

W roku 2009 COŚDS zorganizowano we Wrocławiu, pod egidą Oddziału Wrocławskiego PTK. Hasło przewodnie brzmiało: „Zdrowe serce, lepsza praca” („I Work with Heart”).

Tematyka paneli merytorycznych skupiła uwagę na znaczeniu redukcji zachowań niekorzystnych, czy wręcz ryzykownych dla naszego zdrowia takich: jak brak aktywności fizycznej, niezdrowe odżywianie czy palenie tytoniu. Jak wiadomo spędzamy ponad połowę doby w pracy dlatego nawet nieznaczne zmiany w stylu naszego życia mogą wpłynąć korzystnie na zdrowie i jakość naszej pracy. Dlatego zachęcano, aby wyrobić w sobie odpowiednie prozdrowotne nawyki, które pozwolą zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Mieszkańcy Wrocławia mogli w 12 przygotowanych do tego celu stoiskach sponsorów i partnerskich klinik bezpłatnie skontrolować poziom cholesterolu i glukozy, zmierzyć ciśnienie i obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI), a w Kardiobusie Servier wykonać także EKG i ECHO serca. Do ich dyspozycji byli także kardiolodzy, którzy udzielali porad na temat profilaktyki chorób serca. Na uczestników festynu czekały także liczne atrakcje. Mariola Bojarska-Ferenc zaprezentowała ćwiczenia gimnastyczne, jakie można wykonywać w pracy, aby zadbać o zdrowie. Małgorzata Socha, Marek Krajewski i Ania Wyszkoni  podczas dyskusji, czy też występów artystycznych zachęcali do aktywności fizycznej i diety śródziemnomorskiej. Kilkaset osób uczestniczyło w marszu nordic walking, który przeszedł ulicami miasta i na zakończenie dotarł na Rynek, gdzie odbyła się runda honorowa z udziałem kardiologów i gwiazd estrady. Podczas imprezy, dla dzieci wystąpił Pan Yapa, Centrum Uśmiechu oraz Majka Jeżowska. Najmłodsi mogli zwiedzać pneumatyczne serce przygotowane przez firmę Servier oraz wziąć udział w zabawach i konkursach. Rozstrzygnięto też konkursy, literacki i plastyczny zorganizowane dla wrocławskich szkół. Zapowiedzi Dnia Serca, a także publikacje po imprezie we Wrocławiu znalazły się w: Rzeczpospolitej, Polskiej Gazecie Wrocławskiej, Żyj zdrowo i aktywnie, Gazecie Farmaceutycznej, Gazecie Wyborczej Wrocław. Łącznie na temat obchodów Światowego Dnia Serca ukazały się 42 publikacje w prasie, 45 w Internecie, 13 w telewizji i 25 w radiu.