2012 r. Kraków

Po raz drugi, w  2012 r. Centralne Obchody Światowego Dnia Serca odbyły się w Krakowie. Oddział Krakowski PTK we współpracy ze Szpitalem im. Jana Pawła II zorganizował na Rynku Głównym, u stóp Wieży Ratuszowej festyn rodzinny pod hasłami: „Pamiętaj o sercu”, „Miej serce dla serca” i „Zawalcz o Swoje Serce” („One World, One Home, One Heart”). Prowadzenie imprezy powierzył jak zawsze Bardom Krakowskim, redaktorom, Mieczysławowi Czumie i Leszkowi Mazanowi. Patronatu honorowego Świętu Serca udzielił, obecny na festynie razem z innymi szacownymi gośćmi, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak co roku w Krakowie, Światowy Dzień Serca poprzedziło w piątek symboliczne zapalenie czerwonego, pulsującego serca na Wieży Ratuszowej, aby przypominać wszystkim o zbliżającym się święcie. Festyn, po uroczystych powitaniach, rozpoczął się spacerem z kijkami - nordic walking – wszystkich osób zgromadzonych wokół estrady.  Kolumnę uczestników spaceru prowadziła  Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli w Wieliczce. Następnie, zgodnie z krakowską tradycją, prowadzący poinformowali uczestników imprezy o Kardiologicznym Posterunku Medycznym na Wieży Mariackiej, zachęcając śmiałków do pokonania schodów i wejścia na szczyt budowli, gdzie mierzono im „kondycję serc”. Na płycie Rynku Głównego aktorzy Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska”  brali udział w Paradzie Postaci Bajkowych i  odgrywali scenki rodzajowe.

Merytorycznym panelom  towarzyszyły występy artystów, wśród których byli: Zbigniew Wodecki, Andrzej Sikorowski, Anna Szałapak, Jacek Wójcicki. Do aktywności fizycznej zapraszała Mariola Bojarska-Ferenc, a przedstawiciele  Stowarzyszenia MANKO informowali o zagrożeniach wynikających z palenia tytoniu i zachęcali do rzucenia tego szkodliwego nałogu.