2019 r. Katowice "Z sercem dla naszych serc"

W niedzielę, 29 września br. na Rynku w Katowicach odbyły się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a współgospodarzem Miasto Katowice. Tego dnia w godz. 10.00-17.00 uczestnicy mogli skorzystać m.in. z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych.


Dzień Serca to przede wszystkim edukacja na temat profilaktyki chorób serca. W programie zaplanowano bezpłatne badania specjalistyczne, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, porady kardiologów, naukę zdrowego odżywiania i dużo aktywności fizycznej. Nie zabrakło występów artystycznych i dobrej muzyki.

Uroczystości Obchodów Światowego Dnia Serca obchodzone są co roku w wielu miastach na całym świecie. Podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowane zostały punkty medyczne, gdzie można było bezpłatnie zmierzyć i oznaczyć m.in.: wysokość ciśnienia tętniczego, wagę ciała oraz BMI, poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Program na scenie i liczne atrakcje wokół sceny rozpoczęły się od godz.12:00. Remigiusz Rączka zaprosił uczestników do swojego kulinarnego namiotu. W programie artystycznym wystąpili Grzegorz Halama i zespół 4Dreamers. Byli z nami również aktorka Monika Mazur znana z serialu „Na sygnale”, aktor Jacek Rozenek oraz ultramaratończyk August Jakubik. Rozmowy na scenie prowadzili Monika Zamachowska i Aleksander Sikora. Na zakończenie Światowego Dnia Serca wystąpił SŁAWOMIR.

Podczas obchodów, w ramach bezpłatnych badań prowadzonych przez partnerów Dnia Serca, zostało przyjętych i poddanych badaniom oraz konsultacjom kardiologicznym i dietetycznym blisko 1500 osób.

W gronie patronów honorowych wydarzenia znaleźli się: Prezydent Miasta Katowice, Marszałek Województwa Śląskiego i Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bezpłatne badania oraz wsparcie wydarzenia zapewnili sponsorzy i partnerzy: firma Polpharma, firma Servier, Górnośląskie Centrum Medyczne im. Prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Adamed, Boehringer-Ingelheim, KRKA, Stryker, SANOFI, Pfizer, BERLIN-CHEMIE MENARINI, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Kampania Obniżamy Kwas Moczowy, Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej.

Patronat medialny nad imprezą objęli: TVS, Radio Silesia, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto, Newsweek Zdrowie.