Apel Komisji Promocji Zdrowia PTK - szczepienia przeciwko COVID-19

2021-06-10

Do wszystkich Członków Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

 

Szanowni Państwo,

Kierując się najwyższą troską o zdrowie i życie naszych pacjentów zdecydowaliśmy się skierować apel do wszystkich z Was.

UWZGLĘDNIJCIE W ZALECENIACH DLA KAŻDEGO PACJENTA KONIECZNOŚĆ

ZASZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19!!!

Pandemia COVID-19 boleśnie dotknęła nie tylko społecznych i gospodarczych aspektów funkcjonowanie każdego z nas, ale przede wszystkich spowodowała gwałtowny wzrost śmiertelności w Polsce. Jedną z przyczyn jest niewątpliwie fakt pogorszenia przebiegu większości schorzeń kardiologicznych wśród pacjentów z COVID-19 z późniejszymi powikłaniami. Nie bez znaczenia było też ograniczenie dostępności do świadczeń z zakresu kardiologii wynikające zarówno z konieczności hospitalizacji pacjentów z COVID-19, jak i niezbędnych przesunięć w zatrudnianiu personelu medycznego.

Jako lekarze-kardiolodzy, z poczuciem odpowiedzialności za zdrowie i życie populacji naszego kraju, powinniśmy zdecydowanie włączyć się w promocję szczepień przeciwko COVID-19, szczególnie wśród naszych chorych. Proponujemy, żeby każdy z nas w wydawanych zaleceniach medycznych dla każdego pacjenta, który nie ukończył pełnego cyklu szczepień, uwzględnił ich wykonanie. Wydaje się, że nasz autorytet powinien wesprzeć pacjentów w decyzji o zaszczepieniu!

 

W imieniu członków Komisji Promocji Zdrowia PTK,

prof. dr hab. med. Anna Fijałkowska, Przewodnicząca Komisji