Światowy Dzień Serca 2023


Z troską dla Serca!

W niedzielę 1 października 2023 roku br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objął nad nim Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Forma pikniku edukacyjno-zdrowotnego dla dzieci i dorosłych pozwoli w atrakcyjny i przystępny sposób dotrzeć z informacjami na temat profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego i zdrowego stylu życia do osób w każdym wieku. Wokół sceny zorganizowane zostaną strefy: bezpłatnych badań, aktywności fizycznej, zdrowej diety i animacji dla dzieci. Mieszkańcy Poznania i okolic od godz. 10ej będą mogli skorzystać z konsultacji kardiologicznych i porad dietetycznych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami, dla młodszych i starszych. 

Dorota Gardias wraz z Bartkiem Jędrzejakiem - w roli prowadzących – będą rozmawiać z zaproszonymi gośćmi o nadciśnieniu tętniczym, udarach, nadwadze, otyłości, zdrowej diecie i wielu innych ważnych dla zdrowego serca tematach. Do współpracy organizatorzy zaprosili poznańskie domy kultury, kluby sportowe i szkoły. Ze swoim programem wystąpi kabaret Paranienormalni, a na zakończenie pikniku odbędzie się koncert Kamila Bednarka.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę mianem kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Każdego roku niemal 75 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. – zawału serca. Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Według Światowej Federacji Serca (WHF - World Heart Federation) na świecie umiera z ich przyczyny ponad 20,5 miliona osób rocznie. - Podczas pandemii zauważyliśmy wzrost zgonów z powodu chorób układu krążenia o prawie 17 procent - podkreśla Prof. Przemysław Mitkowski prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu - W Polsce ponadto w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano zmniejszenie długości życia o dwa lata, a za znaczną część tego spadku miałyby odpowiadać właśnie choroby układu krążenia. Ogółem choroby układu krążenia odpowiadają za około 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

Najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie są zaburzenia lipidowe. 2023 rok został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wraz z Polskim Towarzystwem Lipidologicznym Rokiem Walki z Hipercholesterolemią. Problem dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce, ponad 60% populacji dorosłej, a w wieku powyżej 65 rż nawet 70% osób. Skalę problemu zwiększa fakt bardzo niskiej świadomości występowania tego czynnika ryzyka, tylko 2 osoby na dziesięć wiedzą jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego i/lub cholesterolu LDL. Nadal jest niska świadomość, że to główna przyczyna zawałów serca i udarów mózgu.

Dokonując niewielkich zmian w stylu życia, 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można zapobiec. Dlatego ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa o potencjalnych źródłach zagrożeń. I o tym będziemy informować podczas plenerowego wydarzenia 1 października br.

Partner strategiczny medyczny: Sponsor główny:


 

Sponsor nagród:

 

Partnerzy wydarzenia:
 

 



Światowy Dzień Serca

Idea Światowego Dnia Serca

Światowy Dzień Serca (World Heart Day) to coroczne święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia. Idea tego święta powstała pod koniec lat 90. ubiegłego wieku z inicjatywy ówczesnego Prezesa Światowej Federacji Serca (World Heart Federation) – profesora Antonio Bayes de Luna.

Profesor Antonio Bayes de Luna znany jest ze swojej działalności na rzecz walki z chorobami sercowo-naczyniowymi, zwłaszcza w krajach rozwijających się. O planach zorganizowania Światowego Dnia Serca profesor Bayes de Luna informował prezesów narodowych towarzystw kardiologicznych, przewodniczących fundacji kardiologicznych oraz członków Światowej Federacji Serca w oficjalnym liście już w 1998 r. Ostatecznie datę pierwszego Światowego Dnia Serca ustalono na 24 września 2000 r., a każdy kolejny miał być obchodzony w ostatnią niedzielę września.

W liście z 19 lipca 1999 r. adresowanym do prof. Witolda Rużyłło, ówczesnego Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, czytamy m.in., że celem pierwszych obchodów Światowego Dnia Serca w 2000 roku miało być zwrócenie uwagi na globalny problem jaki stanowią choroby sercowo-naczyniowe oraz promocja aktywnego stylu życia. Hasło przewodnie brzmiało „I love my heart – Let it beat!” (Kocham swoje serce – niech bije!).

Zamierzeniem organizatorów było, by Światowy Dzień Serca stał się szczególną okazją do upowszechniania wśród społeczeństwa, pracowników ochrony zdrowia, różnych instytucji i władz podstawowej wiedzy o chorobach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki poprzez promowanie zdrowego stylu życia.

Obchody Światowego Dnia Serca odbywają się z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF.

 

Zaangażowanie PTK w organizację Światowego Dnia Serca

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wspierało inicjatywę organizacji Światowego Dnia Serca od samego początku i włączyło się w nią już w 2000 r. Wtedy to zorganizowano konferencję prasową, na którą zaproszono wiodące polskie stacje telewizyjne i radiowe oraz prasę. W czasie tej konferencji Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Witolda Rużyłło, zaprezentował ideę Światowego Dnia Serca oraz naświetlił wagę aktywności fizycznej jako pierwotnej i wtórnej metody prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Przygotowano także komunikat, w którym położono szczególny nacisk na łatwo dostępne i niekosztowne sposoby zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym tj. odpowiednia dieta, regularny wysiłek fizyczny, niepalenie oraz właściwe leczenie nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej i cukrzycy. Za pośrednictwem mediów informacje te trafiły do szerokiej opinii publicznej. Idea Światowego Dnia Serca była także promowana podczas IV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w dniach 28-30 września 2000 r. Podobne wydarzenia towarzyszyły obchodom Światowego Dnia Serca również w 2001 roku.

W latach 2002–2003 z okazji Światowego Dnia Serca Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zorganizowało imprezy edukacyjne z udziałem mediów, dziennikarzy i popularnych sportowców promujące cele ŚDS na ulicy Nowy Świat w Warszawie.

Od 2004 r. w różnych miastach Polski odbywają się imprezy plenerowe z udziałem lekarzy i artystów przeznaczone dla całych rodzin.

Miasta, w których odbywały się centralne obchody Światowego Dnia Serca w kolejnych latach:

2000 – Warszawa, Kocham moje serce – Niech bije! (relacja)
2001 – Warszawa, Kocham moje serce – Niech bije! (relacja)
2002 – Warszawa, Serce dla zdrowia (relacja)
2003 – Warszawa, Choroby serca u kobiet (relacja)
2004 – Warszawa, Pamiętaj o sercu (relacja)
2005 – Kraków, Zdrowy styl życia – zdrowe serce (relacja)
2006 – Chojnice, Jak młode jest Twoje serce?  (relacja)
2007 – Łódź, Zdrowe rodziny to zdrowe społeczeństwo – Razem po zdrowe serca (relacja)
2008 – Zamość, Czy Twoje serce potrzebuje pomocy? (relacja)
2009 – Wrocław, Zdrowe serce, lepsza praca (relacja)
2010 – Wadowice, Zdrowe serce, lepsza praca (relacja)
2011 – Sopot, Jeden Świat, Jeden Dom, Jedno Serce (relacja)
2012 – Kraków, Pamiętaj o sercu, Miej serce dla serca, Zawalcz o swoje serce (relacja)
2013 – Lublin, Kierunek zdrowe serce (relacja)
2014 – Zakopane, Pamiętaj o sercu, Miej serce dla serca, Zawalcz o swoje serce (relacja)
2015 – Łódź, Z sercem żyj, pracuj i baw się (relacja)
2016 – Warszawa, Polacy mają serce (relacja)
2017 – Katowice, Naładuj swoje serce
2018 – Kraków, Podziel się Mocą
2019 – Katowice, Z sercem dla naszych serc (relacja)
2020 – Online, Warszawa dołącza do akcji iluminacji World Heart Federation (informacja)
2022 – Gdańsk/online, Miej Serce dla Serca (relacja)

Wiadomości World Heart Federation

NCD Academy: Educating the primary care community on NCDs